bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Potrebujete novú modernú web stránku? Chcete predávať cez svoju web stránku? eShop, CMS, SEO optimalizácia, jednoduchý a prehľadný dizajn.
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Aký komín realizovať pri stave krbu. Nerezový, alebo murovaný?

Všetky modely krbových vložiek Deltako je možné i vhodné pripojiť na nerezové i murované komínové systémy .Oba systémy majú svoje výhody i nevýhody.

Najčastejšou variantou ,je klasický murovaný komín.Výhodou tohto systému je masívnosť a veľká stabilita. Sú odolné, kvalitné ,bezpečné a majú vysokú životnosť. Vo vnútri sa nachádza šamotová, alebo keramická rúra, ktorá je obložená izoláciou, ktorá ju oddeľuje od vonkajšieho betónového plášťa komína. Vnútorná časť komína je takto chránená, pred nežiaducimi vonkajšími poveternostnými vplyvmi. Pre potrebné a dobré chladenie komína, sú v štyroch rohoch umiestnené vzduchové prieduchy. Ich nevýhodou je väčšia hmotnosť, preto je pod krbom potrebné vytvoriť silnejší betónový základ. Na stavbu murovaného komína, je potrebné i stavebné povolenie. Murovaný komín môžeme stavať iba vertikálne nahor bez možnosti napr. vyhnutia sa prípadným trámom, alebo iným stavebným prvkom.


Nerezový komín je možné postaviť v rôznych veľkostiach stavebnicovým spôsobom. K  výhodám patrí rozhodne nízka hmotnosť, nakoľko nie je ťažký tak ako murovaný komín. Nerezový materiál umožňuje flexibilnejšie reagovať na rôzne architektonické i stavebné prvky /napr.  trámy, preklady, niky/. Vo vnútri nerezového systému, je zabudovaná nerezovo-oceľová rúra ,okolo ktorej je aplikovaný izolačný materiál. Vonkajší plášť je z nerezovej tzv. nehrdzavejúcej ocele, ktorá zabraňuje neželaným účinkom vonkajšieho prostredia. Komíny sa pomerne rýchlo montujú, nie je potrebné stavebné povolenie a nakoľko ide o stavebnicový systém, v prípade potreby je možné komín i časom zvýšiť. Je to bezpečný systém, ktorý môžeme umiestniť v exteriéri aj interiéri. Stavba tohto komína sa nemusí kvôli nízkej hmotnosti ukončovať až na podlahe. Tým pádom sa ušetrí aj priestor v interiéri, pri realizácii stavby krbu. Naviac komín býva súčasťou obostavby krbu a nie je viditeľný.Čistiaci otvor býva umiestnený hneď pod napojením na komín, je to
praktické i estetické. V čistiacom otvore sa zhromažďuje kondenzovaná voda. Pri kúpe staršieho domu je už komín realizovaný .V tom prípade je nutné vziať do úvahy stav, vnútorný priemer a výšku komína. Po zhodnotení týchto parametrov dokážeme  navrhnúť konkrétny model krbu i stavebné riešenie obostavby. Ak nie je komín ešte postavený, doporučujeme realizovať komín s vnútorným priemerom 200 mm .Väčšinu krbových vložiek je vhodné napojiť práve na komín ,s takýmto vnútorným priemerom. Pri menších vnútorných priemeroch komína sa znižuje funkčnosť, výkon krbovej vložky a môže dochádzať i k zadymeniu interiéru. V prípade ,ak je v staršom dome postavený komín s menším vnútorným priemerom, je potrebné zvoliť vhodnú krbovú vložku, alebo postaviť nový komín.

Text a foto: DELTAKO

 

20.5.2017

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
A-INVENT
JOYCE 1-2-3 Spojeno
Dni drevostavieb
PROSPEKTA s.r.o.
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   TČ vzduch-voda
 
created by: CTS Europe s.r.o.
X